Oficjalny serwis klubu

FC Soccer-Calcio Łódź. Tak brzmiała pierwotna nazwa klubu założonego przez Przemysława Ossowskiego i Witolda Góźdź 26-11-1991 roku. Powstanie klubu ściśle związane było z rozpadem Carignioli del Viallo, jako jego poprzedniczki. Nie można jednak traktować FC Soccer-Calcio jako jej kontynuatora, lecz wyraźnie określić jako osobny i niepowiązany twór.
        W następnym dniu po powstaniu klubu, tj. 27-11-1991 roku, przy ul. Ofiarnej 4 w Łodzi, jego założyciele podjęli decyzję o nadaniu klubowi nazwy składającej się z dwóch członów. FC Soccer nawiązywało do amerykańskiej, a Calcio do włoskiej nazwy piłki nożnej. Chodziło tutaj bardziej o powiązanie dwóch stylów w piłkarstwie światowym. Stylu opartego na doskonałym wyszkoleniu fizycznym i doskonałej organizacji gry ze stylem, w którym dominuje piękno i wyszkolenie techniczne. Połączenie tych dwóch koncepcji gry miało stanowić podstawę drużyny doskonałej. W tym samym czasie założyciele wybrali barwy drużyny w kolorach błękitno-biało-błękitnym oraz godło oparte na motywie wieńca i wplecionego weń złotego trofeum. Miały one symbolizować nawiązanie do tradycji znanych piłkarskich klubów. Godło to było na przestrzeni lat kilkakrotnie modyfikowane, lecz jego podstawowe założenia nie zmieniły się.
        FC Soccer-Calcio pierwszy mecz rozegrał 30-11-1991 roku na obiekcie Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ul. Astronautów, zwanym potocznie "Academic Stadium". Przeciwnikiem była drużyna FC Worki, przedstawiciel 3 ligi szóstek piłkarskich. Mecz zakończył się wynikiem 6:5 dla FC Soccer-Calcio po trafieniach Przemysława Ossowskiego i Dariusza Rutkowskiego (po 3 gole).
        Drużyna grała w składzie: Patura - Kubiak, Góźdź, Ossowski, K. Baryła, Rutkowski.
        Pierwszym poważnym sprawdzianem umiejętności nowej drużyny były Halowe Mistrzostwa Łodzi 19991-92, na obiekcie Łódzkiego "Orła". Trafiliśmy wówczas na dwa znakomite wówczas teamy: Barcelonę, której, po doskonałym meczu ulegliśmy 1:4 oraz Ret-Sat-1 (przegrana 0:3). Z OMC Docent, w składzie z Markiem i Mikołajem Madejami, Z. Przesmyckim i J. Michoniem wygraliśmy 4:2, a z nieznanym nikomu Zyndermanem również 4:2. Mimo, że nie wyszliśmy wówczas z grupy, jeszcze długo mówiło się o drużynie grającej bez kompleksów z najlepszymi oraz o rewelacyjnym bramkarzu Soccer-Calcio - Piotrze Forteckim, hicie transferowym do Barcelony po zakończeniu turnieju.
        W dniach 29-31.05.1992 roku, w ośrodku wypoczynkowym w Sierakowie Wielkopolskim, miał miejsce XXXV zlot członków i sympatyków TKKF. FC Soccer-Calcio zajął 5-8 miejsce, pokonany w ćwierćfinale przez późniejszego finalistę, zespół z Chełmu.
        Na kolejne sukcesy klubu musieliśmy czekać do rozpoczęcia sezonu ligowego 1992-93 "szóstek". FC Soccer-Calcio rozpoczął grę od 3 ligi. Pierwszy mecz, 12-09-1992 roku, z zespołem Zakładu Elektrociepłowni, zakończył się naszym zwycięstwem 2:0, po dwóch bramkach Przemka Ossowskiego. W składzie FC Soccer-Calcio grali wówczas: Ryba (Marcinkowski), Kubiak, Wiśniewski, Góźdź (kpt.), Rybiński, H. Baryła, Wojewódzki, K. Baryła, Ossowski, Lefik. Trenerem naszego zespołu był Lesław Molenda, były szkoleniowiec Łódzkiego KS, a kierownikiem zespołu Mirosław Ossowski. Sezon zakończyliśmy awansem z drugiego miejsca, z bilansem punktowym 42:14, a bramkowym 53:15. Uznano nas wówczas za drużynę z żelazną obroną.
        W sezonie 1993-94 na uwagę zasługuje mecz nr 100, który odbył się 26-09-1993 roku. Zwycięstwo 3:2 nad Starym Rokiciem okrzyknięto najlepszym meczem w ówczesnej historii klubu. Przegrywając 0:2, podobnie jak Widzew z Legią 3 lata później, wygraliśmy w ostatnich minutach po dwóch bramkach Malczaka i jednej Ossowskiego.
        Kolejny sukces drużyna osiągnęła na turnieju w Sierakowie, w 1995 r. Po zwycięstwach nad TKKF Elbląg i TKKF Sławków dotarliśmy do półfinału. Po porażkach z Sol-Polem Łódź i Sport Halle Łódź zajęliśmy 4 miejsce w turnieju. W dniu 26-08-1995 roku doszło do spektakularnej fuzji z zespołem Figo-Fago. Na krótki czas nazwa drużyny została zmieniona na FC FF Soccer-Calcio.
        W 1996 r. drużyna pojechała na pierwsze w swojej historii zawody zagraniczne. Puchar Europy rozgrywany w Kloosterzande (Holandia) zdobyła wówczas reprezentacja Ukrainy, a nasza ekipa nie wyszła z grupy. W składzie na turniej znaleźli się: D. Szmerka, Żurawski, Ossowski, Wojciechowski, Błaszczyk, Podymny.
        Po reorganizacji rozgrywek w sezonie 1995/1996 znowu musieliśmy walczyć o awans do 2 ligi. Z dorobkiem 48 punktów w 23 meczach po raz drugi w historii drużyna awansowała do 2 ligi. W tamtej drużynie grali: Ossowski, Żurawski, Góźdź, Ryba, D. Szmerka, Bogusz, Kielanowicz, M. Szmerka, Węglarski, Lefik, Rutkowski, Okólski, Molenda, Wiśniewski.
        Jednak największy sukces odnieśliśmy podczas Halowych Mistrzostw Łodzi w sezonie 1997/1998. W wielkim finale 4 stycznia 1998 r., po remisie 1:1 z Cotton-Tex (bramka Bartczyka) sędzia zarządził strzelanie jedenastek. Pierwsi strzelali przeciwnicy: 0:1 i 1:1 (Mikołajewski), 1:2 i 1:2 (strzał Bartczyka obroniony), 1:3 i 2:3 (Góźdź trafia), 2:3 (Matulski broni) i 3:3 (Skoczylas bezbłędnie), 3:4 i 4:4 (Filipczyński), 4:5 i 5:5 (Skoczylas), 5:5 (ratuje nas poprzeczka) i 5:6 (Matulski dokonuje zniszczenia), i "jesteśmy w niebie". W złotej drużynie grali wówczas: Tomasz Matulski, Hakki Tunc, Dariusz Szmerka, Witold Góźdź, Mariusz Korblit, Dariusz Mikołajewski, Marek Bartczyk, Robert Skoczylas, Mariusz Filipczyński i Przemysław Ossowski (kpt.).
        W sezonie 1998/99 następuje ponowne przekształcenie nazwy w związku z pozyskaniem sponsora. Od tej pory nazwa klubu brzmi FC Soccer-Calcio-Wodnik.
        Dnia 12-05-2001 kibice obejrzeli mecz nr 500. Graliśmy wtedy z naszymi przyjaciółmi z Ajaxu, drużyną, z którą spotykaliśmy się najczęściej w historii klubu (wówczas po raz 14). Mecz zakończył się naszym zwycięstwem 2:0, po bramkach najskuteczniejszych egzekutorów w historii klubu: P. Ossowskiego i R. Kielanowicza.
        Sezon 2001/2002 był najgorszym okresem w historii klubu. Mimo heroicznej walki i dramaturgii do przedostatniego meczu (0:0 w decydującym o utrzymaniu meczu z Żywiec Trade) po 34 meczach z 32 punktami na koncie, drużyna spada z 2 ligi.
        Od 01-01-2003 roku, na skutek licznych perypetii wewnątrz zespołu zmieniamy nazwę na Klub Piłkarski Calcio Łódź. W tym okresie na uwagę zasługuje prestiżowe zwycięstwo w turnieju organizowanym przez Salezjanów. W finale nasza drużyna pokonała drużynę Delfin 5:3 i w nagrodę otrzymała okazały puchar ufundowany przez Prezydenta Łodzi, Jerzego Kropiwnickiego.
        W styczniu 2004 roku drużyna zostaje przejęta przez Sieć Szkół "Cosinus" i pod taką nazwą występuje w "lidze szóstek". Od sezonu 2004/2005 ponownie występujemy w 2 lidze. Nikt nie przypuszcza wtedy jednak, że już kolejny sezon - 2005/2006, będzie historycznym. Po 14 latach zmagań drużyna awansuje do 1 ligi już pod starą nazwą KP Soccer-Calcio. Oto skład drużyny, która wywalczyła awans (kolejność wg liczby rozegranych meczy):

 • P. Ossowski,
 • K. Jacak,
 • R. Kielanowicz,
 • M. Matyjewski,
 • A. Słowik,
 • M. Szmerka,
 • P. Grzelewski,
 • Ł. Szmidt,
 • Ł. Kwaśniak,
 • J. Polak,
 • D. Kałużny,
 • W. Góźdź,
 • Ł. Makarewicz,
 • S. Szmidt,
 • Ł. Szałwiński,
 • J. Paderewski,
 • M. Aina,
 • M. Grochulski,
 • T. Kowals

W dotychczasowych 826 meczach odnieśliśmy 393 zwycięstwa, 163 mecze zremisowaliśmy i ponieśliśmy 270 porażek, bilans bramkowy 2127:1354. Najwięcej występów w historii klubu mają:

 • Przemysław Ossowski - 733,
 • Witold Góźdź - 554,
 • Mariusz Szmerka - 428,
 • Robert Kielanowicz - 340,
 • Dariusz Szmerka - 339
 • Mariusz Matyjewski - 218

Pięciu z wyżej wymienionych (za wyjątkiem D. Szmerki) do dzisiaj broni barw naszego klubu. Najskuteczniejszymi graczami w historii są:

 • Przemysław Ossowski - 603 bramki,
 • Robert Kielanowicz - 184,
 • Mariusz Szmerka - 116,
 • Witold Góźdź - 95,
 • Łukasz Szmidt - 52 bramki

WG PO  26.11.2006