Oficjalny serwis klubu

Łódź - XIX-wieczny przykład industrialnego rozwoju, drugie co do wielkości miasto w Polsce. Przemiany społeczne na początku lat 90-tych sprawiły, że miasto znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. Załamanie się rynku wschodniego było przyczyną upadku silnie rozwiniętego przemysłu włókienniczego.

Jednak to nie ten charakter sprawia, że o Łodzi mówi się wszędzie. Łódź to miasto, gdzie ludzie nie mylą się mówiąc, że piłka nożna to nie tylko gra. Image sportowej Łodzi to dwa silne piłkarskie kluby: ŁKS i Widzew. Pierwszy posiadający długą historię pierwszoligowych występów, drugi znacznie młodszy w sukcesy, za to znany na arenie międzynarodowej ze swoich występów w europejskich pucharach.

Łódź to również ulica Piotrkowska, główna promenada miasta dzieląca je na dwie połowy, tę za ŁKS-em i drugą, za Widzewem. Ludzie w mieście są bardzo sympatyczni i życzliwi, często spotykają się na Piotrkowskiej w kolorowych, pachnących łakociami kafejkach czy tętniących życiem pubach. Są jednak dni, kiedy miasto zamiera, a mieszkańcy patrzą na siebie "jak wilki". Takimi dniami są oczywiście dni, w których rozgrywane są łódzkie derby, które dzielą Łódź na starszą, uboższą - tę za ŁKS-em i młodą, silną i bardziej liczebną - sympatyków Widzewa. Głębokie tradycje sięgające sukcesów obydwu klubów, szczególnie Widzewa, ugruntowały w psychice mieszkańców silny związek z piłką nożną.

Na tym gruncie stworzone zostało w Łodzi szerokie lobby piłkarskie i rozwinął się minifutbol. Takie zespoły, jak Kiślotrans, Barcelona, Grembach czy Soccer-Calcio na stałe wpisały się w dzieło tworzenia historii futbolu w makroregionie łódzkim i są z tym regionem utożsamiane. Soccer-Calcio jest obecnie jedną z najsłynniejszych drużyn w mieście, przez 5 lat rozegrawszy ponad 280 meczów, w tym ponad 120 ligowych.

Znajomi twierdzili, że "na końcu tęczy znajduje się garniec złota", kiedy to w 1991 roku Ossowski i Góźdź powołali nową drużynę. Góźdź znalazł wtedy w Ossowskim sprzymierzeńca, bo tak, jak ten drugi nie znosił porażek. Ponieważ sytuacja wymagała wtedy odważnych i szybkich decyzji, obaj nie mogli tej sytuacji nie wykorzystać. Razem byli już wcześniej wciągnięci w wir sportowej rywalizacji. Determinacja to jedna z wielu cech, jakie bierze się pod uwagę w drugim co do wielkości mieście w Polsce, jedna z wielu cech, jakich wymaga się od zawodników Soccer-Calcio. Drużyna, w której nigdy nie liczyła się metryka czy pochodzenie, ale to, co w niej najdroższe - serce.

Soccer-Calcio - stary uporządkowany establishment, chluba całej Łodzi. To głębia uczuć tak namiętna, że nawet pokrycie stołów w siedzibie Soccera ma barwę błękitną, a nawet przelotne spojrzenia piłkarzy w czasie walki mówią o intensywności uczuć wiodących aż do zastraszenia.

Szczerze mówiąc, w drużynie Soccera zawsze istniała faktyczna rywalizacja. To wrodzona część życia piłkarzy FC Soccer-Calcio, element piłkarskiego charakteru. Często nastawienie takie było przyczyną niepotrzebnych konfliktów, sytuacji, które powodowały przerwanie wielu piłkarskich talentów. Naszym zdaniem musimy wznieść się ponad to. Zastanowić się także nad samym sobą.

5-cioletni okres sportowy był przede wszystkim walka nie tylko w sensie czysto sportowym, ale także między różnymi koncepcjami organizacyjnymi, osobami czy sposobami gry. Bylibyśmy nieuczciwymi łotrami sądząc, że przyniósł same sukcesy. Na ten aspekt trzeba spojrzeć z wielu stron, zastanowić się nad tym, co było korzystne i kreatywne, a tym, co utrudniało drużynie zdobywanie najważniejszych trofeów.

Nie same sukcesy są jednak wykładnią tzw. ducha drużyny. Jeśli spojrzymy na wspaniałe kluby, to tak naprawdę nic się za nimi nie kryje. Kiedy spojrzymy na Soccer, to na pewno znajdziemy tam to, co w sercach rodowitych Łodzian: cały zwarty, tętniący życiem organizm. Nie on jest tu najważniejszy, lecz siłą są tu ludzie, tak jak w całej Łodzi. Ludzie wielkiej życzliwości, bardzo dobrzy, lojalni, ciężko pracujący.

Można więc powiedzieć, że Showman jest lepszy czysto sportowo, Sol-Pol ma lepszą organizację, Petrobank ma więcej pieniędzy. Jednak poza tym nic się pod nimi nie kryje, a jutro mogą wcale nie istnieć. Soccer-Calcio, przez ostatnie 5 lat wpisując się na karty sportowej historii Łodzi, jest klubem, o którym zapomnieć nie można.

WG listopad 1996