Oficjalny serwis klubu

Dokładnie 30 lat temu, 26. listopada 1991 roku, u zbiegu ulic Rymanowskiej i Jarosławskiej w Łodzi doszło do spotkania, w efekcie którego został powołany do życia FC Soccer-Calcio. W następnym dniu po powstaniu klubu, tj. 27. listopada na spotkaniu przy ul. Ofiarnej w Łodzi, jego założyciele podjęli decyzję o nadaniu klubowi nazwy składającej się z dwóch członów. Soccer nawiązywało do amerykańskiej, a Calcio do włoskiej nazwy piłki nożnej.

Jak pisał klubowy wieszcz "chodziło tutaj bardziej o powiązanie dwóch stylów w piłkarstwie światowym. Stylu opartego na doskonałym wyszkoleniu fizycznym i doskonałej organizacji gry ze stylem, w którym dominuje piękno i wyszkolenie techniczne. Połączenie tych dwóch koncepcji gry miało stanowić podstawę drużyny doskonałej. W tym samym czasie założyciele wybrali barwy drużyny w kolorach błękitno-biało-błękitnym oraz godło oparte na motywie wieńca i wplecionego weń złotego trofeum. Miały one symbolizować nawiązanie do tradycji znanych piłkarskich klubów. Godło to było na przestrzeni lat kilkakrotnie modyfikowane, lecz jego podstawowe założenia nie zmieniły się".

FC Soccer-Calcio swój pierwszy mecz rozegrał 30. listopada na boisku Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ul. Astronautów, zwanym potocznie "Academic Stadium". Przeciwnikiem była drużyna FC Worki, przedstawiciel 3. ligi szóstek piłkarskich. Mecz zakończył się zwycięstwem Soccer-Calcio 6:5 po trafieniach Przemysława Ossowskiego i Dariusza Rutkowskiego (po 3 gole). Drużyna grała w składzie: Krzysztof Patura - Piotr Kubiak, Witold Góźdź, Przemysław Ossowski, Krzysztof Baryła, Dariusz Rutkowski.

FC Soccer-Calcio Łódź podczas Halowych Mistrzostw Łodzi 1991/92 organizowanych przez TKKF Jedność

 

Pierwszym poważnym sprawdzianem umiejętności nowej drużyny były Halowe Mistrzostwa Łodzi 19991-92, na obiekcie Łódzkiego "Orła". Trafiliśmy w grupie na dwa znakomite wówczas zespoły: Barcelonę, której, po doskonałym meczu ulegliśmy 1:4 oraz Ret-Sat-1 (przegrana 0:3). Z OMC Docent, w składzie z Markiem i Mikołajem Madejami z TVP oraz sędzią międzynarodowym Zbigniewem Przesmyckim, wygraliśmy 4:2, podobnie jak z nieznanym nikomu Zyndermanem. Mimo, że nie wyszliśmy wówczas z grupy, jeszcze długo mówiło się o drużynie grającej bez kompleksów z najlepszymi oraz o rewelacyjnym bramkarzu Soccer-Calcio - Piotrze Forteckim, hicie transferowym do Barcelony po zakończeniu turnieju.

Dziś, po prawie 30 latach od tamtych wydarzeń, Soccer-Calcio Łódź to nie tylko 1637 rozegranych spotkań (w tym 800 zwycięstw, 248 remisów, 589 porażek, bramki 5085:3639). To również szmat czasu, kawał historii i wspaniała przygoda!

PO/WG 26.11.2021